S povijesnim srebrom hrvatske kadetske rukometne reprezentacije iz Crne Gore u ponedjeljak se u Međimurje vratila naša rukometašica Rahela Varga. Nakon dočeka u rodnom Pribislavcu, s ponosom je svoju junakinju u dvorani GOC-a dočekao ŽRK Zrinski, a brojnim se čestitarima pridružio i župan Matija Posavec.
Podsjetimo, Hrvatska je na Europskom kadetskom prvenstvu osvojila srebrnu medalju nakon što je u finalu, igranom u Podgorici, bolja od naše vrste bila Slovačka rezultatom 34:30. No, ova generacija time je ostvarila dosad najveći uspjeh ženskih rukometnih reprezentacija na velikim natjecanjima.
Povijesni rezultat Jerkovićeve momčadi, međimurska rukometašica Rahela Varga na lijevom krilu ugradila je sjajnu igru s ukupno 33 postignuta pogotka i jednu titulu najbolje igračice utakmice. Na doček je stigla u pratnji roditelja i sestre, a nakon više od 12 sati putovanja autobusom te povratka u domovinu i zavičaj.
– Još je prisutno uzbuđenje, mislim da još nisam ni svjesna težine uspjeha i ove medalje, možda kad se naspavam i kad se malo dojmovi slegnu, rekla nam je europska viceprvakinja po dolasku u dvoranu GOC-a gdje su je s konfetima, ovacijama i poklonima dočekale suigračice i predstavnici kluba te navijači.
Hrvatska je natjecanje započela u skupini F s Austrijom, Poljskom i Rumunjskom, a grupnu fazu završila s tri pobjede i maksimalnih šest bodova i gol razlikom 105:77. Druga je bila Poljska, s tri boda manje, odnosno s jednim porazom, a Hrvatska se našla i u drugoj fazi natjecanja, dok su u Grupi I još bile Francuska i Crna Gora.
Iz glavne faze u knockout fazu su prošle Crna Gora i Hrvatska koje su obje imale po četiri boda. U četvrtfinalu je Hrvatska nadigrala vršnjakinje iz Mađarske rezultatom 32:26, a zatim je slijedilo polufinale u kojem je bolja bila od Španjolske s 31:28.
– Nismo mislile da ćemo tak daleko dogurati. Prva utakmica je bila protiv Austrije s kojom do tad nismo igrale i nije nam bilo svejedno ali dok smo se uigrale, krenulo je super. Bilo je utakmica u kojima smo u prvom poluvremenu lovile zaostatak, ali smo u drugom uvijek uspjele preokrenuti. U finalu je bilo I umora i dekoncentracije pa nije išlo do zlata, ali nema veze…
Na pitanje hoće li joj i neka utakmica ostati posebno u sjećanju, Rahela odgovara:
– Najbolja mi je bila utakmica protiv Rumunjske. Zabila sam sedam golova, dobila sam i crveni karton, a proglašena sam i za najbolju igračicu utakmice pa sam sišla s tribina pokupiti tu nagradu, u suzama, ali dobro… prisjeća se ponosno i s osmijehom Rahela jednog od najemotivnijih trenutaka s europske smotre.
Valja istaknuti da je i njezin doprinos u finalu također bio sjajan, s pet postignutih pogodaka i stopostotnim učinkom.
Nakon europske smotre, Varga će se uskoro pridružiti sugiračicama Zrinskog u pripremama za novu sezonu, a u klubu najavljuju njezino potpuno priključenje seniorskoj momčadi koja se natječe najvišem rangu hrvatskog rukometa.
>>> FOTOGALERIJU Dočeka europske viceprvakinje u Čakovcu pogledajte ovdje.


