Zajedničkim paljenjem svijeća, svetom misom i projekcijom dokumentarnog filma u Prelogu će biti obilježen 18. studeni – Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata te Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Sveta misa za sve žrtve Domovinskog rata bit će služena u nedjelju u 10:30 u župnoj crkvi sv. Jakoba, a prethodno će kod spomenika Domovinskom ratu predstavnici braniteljskih udruga i Grada Preloga položiti vijenac i upaliti svijeće.
Obilježavanje se nastavlja u ponedjeljak, uoči Dana sjećanja, u 17 sati kod spomenika Domovinskom ratu kada će se u paljenju svijeća pridružiti učenici osnovne i srednje škole, a na odavanje počasti žrtvama Domovinskog rata pozvani su i svi građani.
Iste večeri, u 18 sati u Domu kulture Grada Preloga bit će prikazan dokumentarni film o vukovarskom branitelju i zapovjedniku obrane sajmišta Velimiru Đereku „Sokol – nezaustavljiv kao sudbina“. Ulaz na projekciju filma je besplatan.
Bitka za Vukovar – najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu
Hrvatska Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata, na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježava 18. studenog, na dan kada je 1991. godine, nakon 87 dana krvave opsade pao gad Vukovar, pod naletom vojske Jugoslavenske narodne armije čiji su pripadnici potom i nastavili sa stravičnim zločinima nad hrvatskim braniteljima i civilima.
Opsada je počela 25. kolovoza 1991., a ostavila je za sobom razoren grad, tisuće poginulih i nestalih. U obrani je sudjelovalo oko 2500 branitelja koji su pružali otpor nadmoćnijoj jugoslavenskoj vojsci i paravojnim postrojbama.
U gradu i na širem području Vukovara poginulo je oko 1600 branitelja, a njih oko 600 ubijeno je nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima. Ubijeno je i oko tisuću civila, a ranjeno više od 2500. U srpske koncentracijske logore odvedeno oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, dok je iz grada prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika.
Istog dana stravičan pokolj nad 43 hrvatska civila u Škabrnji počinili su pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije te Bosne i Hercegovine.
Međimurje svijetli za Vukovar, Škabrnju i sve žrtve Domovinskog rata
Hrvatska Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježava 18. studenog kolonom sjećanja u Vukovaru i Škabrnji, a obilježavanju će se pridružiti mjesta i gradova diljem Lijepe naše.
Da se ne zaboravi – žrtva i hrabrost hrvatskih branitelja – njihova prolivena krv zauvijek nas podsjeća koliko je visoka bila cijena naše slobode.


