Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija, obilježava se od 1991. godina kada su ga proglasili Ujedinjeni narodi.
Cilj je podsjetiti javnost na nezaobilaznu ulogu medija i medijskih djelatnika u izgradnji i očuvanju demokracije, ukazati na važnost zaštite medijskih sloboda i borbe protiv svih oblika utjecaja na medije te podsjetiti i na medijske djelatnike koji su izgubili život obavljajući svoj posao.
U Hrvatskoj je trenutno aktivno najmanje 696 tužbi protiv medija i novinara, prema rezultatima ankete koju Hrvatsko novinarsko društvo (HND) uzastopce provodi već sedmu godinu. Građanske parnice za naknadu štete i dalje čine najveći udio – čak 629 slučajeva, što predstavlja 90 posto svih tužbi. Ukupni iznos potraživanja u tužbama doseže najmanje 3,1 milijun eura.
U anketu je uključeno samo 11 medija od kojih je samo jedan naveo da trenutačno nema nijednu aktivnu tužbu, navode iz HND-a. Mahom se radi o medijima koji djeluju na nacionalnoj razini pa se uzorak ne može se smatrati reprezentativnim za cjelokupnu medijsku scenu u Hrvatskoj – čime stvarni razmjeri pritisaka putem tužbi ostaju nepoznati.

– Budući da anketa ne pruža detaljan uvid u pojedinačne predmete, ne može se sa sigurnošću utvrditi koliko njih bi se moglo svrstati u kategoriju SLAPP-a, odnosno tužbi usmjerenih na ograničavanje javne participacije i gušenje slobode izražavanja. Međutim visoki iznosi početnih tužbenih zahtjeva u građanskim sporovima, koji često premašuju pravomoćno dosuđene iznose, ukazuju na to da je mnogima od njih primarni cilj zastrašivanje medija te poticanje cenzure i autocenzure među novinarima, što su obilježja SLAPP-a. – kažu iz HND-a.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana slobode medija jest “Izvještavanje u vrlom novom svijetu – Utjecaj umjetne inteligencije na slobodu tiska i medije”.
“Umjetna inteligencija može biti dobrodošao alat u svakodnevnom novinarskom radu, no s druge strane, nova tehnologija otvara prostor velikih zloupotreba, od generiranja fake newsa do korištenja autorskih novinarskih djela bez reguliranja autorskih prava”, naveli su iz Sindikata novinara Hrvatske (SNH).
Sindikat je pozvao sve članove, novinare i medijske radnike u Hrvatskoj da Svjetski dan slobode medija obilježe simboličnom akcijom “Pet minuta gromoglasne tišine” kojom će upozoriti na nužnost bolje zaštite novinara i novinarstva.
“Važnost prava na mišljenje i izražavanje prepoznata je deklarativno širom svijeta kao temelj slobode svake osobe, naroda i simbol istinske demokracije u zemlji”, navodi se u priopćenju SNH-a, uoči akcije koja je planirana u subotu u 11.55 sati.
Zbog važnosti u doprinosu demokraciji, novinarstvo je proglašeno javnim dobrom, podsjećaju iz SHN-a.
Sindikat također upozorava da novinarsku profesiju u Hrvatskoj karakteriziraju loši uvjeti rada i nedovoljne plaće.
“Najbolji način da obranimo svoje temeljno ljudsko pravo jest da se organiziramo. Moramo biti svjesni toga da naša prava i zaštita ne ovise samo o poslodavcima nego jednako tako i o nama”, kazali su.