Obolježavanje Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja u Međimurju je započelo je u Čakovcu u kordinaciji Međimurske županije, Grada Čakovca, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Međimurske županije, Policijske uprave međimurske, Hrvatske vojske i Uprave za obranu. Vijenci su položeni i svijeće zapaljene kod Spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu te kod Spomen zida poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu.
"Naravno da se treba sjetiti svih onih slavnih dana i odati poštovanje 78 Međimuraca koji su poginuli u Domovinskom ratu, ali i svih onih koji su dali doprinos stvaranju i izgradnji moderne i uspješne hrvatske države koju, naravno, i dalje trebamo izgrađivati. Mi ćemo 17. rujna dostojno obilježiti Dan međimurskih branitelja Domovinskog rata, ali isto tako i ući u projekt gdje ćemo rekonstruirati i Spomen zid i Spomen obilježje u Perivoju Zrinskih u Čakovcu kako bi to poštovanje prema međimurskim i hrvatskim braniteljima bilo u takvom obliku, da će moći što više ljudi dolaziti kako bi to bio jedan prostor, jedno mjesto pijeteta i sjećanja.“ – rekao je tom prilikom župan Međimurske županije Matija Posavec.
Predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Međimurske županije Stjepan Horvat poručio je: „Obilježavamo dan kada je pala kruna na slobodu hrvatskog naroda. Moja poruka svim Međimurcima, a ponajviše braniteljma jest da dostojanstveno, ponosno, obilježe 5. kolovoza i da dignute glave proslave Dan neovisnosti, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, a ujedno i Dan hrvatskih branitelja“.
Međimurski branitelji, njih 65, nazočit će obilježavanju obljetnice Oluje u Kninu.
OBILJEŽAVANJE DANA POBJEDE I DOMOVINSKE ZAHVALNOSTI I DANA HRVATSKIH BRANITELJA
U Prelogu će obilježavanje u subotu započeti u 7 sati misom za Domovinu u župi sv. Jakoba, dok će u 8:30 biti položen vijenac kod spomenika Domovinskom ratu.
U općini Donji Kraljevec obilježavanje Dana Domovinske zahvalnosti održat će se u Hodošanu kod spomen obilježja poginulim braniteljima Zvonku Zrni i Darku Tišljariću u 9 sati, dok će od 17 sati u Svetom Jurju u Trnju biti održane seoske igre.
Udruga dragovoljaca i veterana Donja Dubrava Dan će obilježiti tradicionalnim spustom starim tokom rijeke Drave od 10 sati.