Hrvatska u sjajnoj atmosferi Višnjika pobijedila Srbiju i osigurala EP: Ovo je poseban osjećaj

Ponedjeljak, 15.04.2019.
Hrvatska rukometna reprezentacija dva kola prije kraja kvalifikacija osigurala je plasman na Europsko prvenstvo 2020 godine nakon što je u pobijedila Srbiju 27:24 (17:11) u 4. kolu kvalifikacija u skupini 2.

​Tri dana nakon utakmice u Beogradu u kojoj su momčadi podijelile bodove, u uzvratu u dvorani Krešimira Ćosića u Zadru pred oko šest tisuća navijača izabranici Line Červara bili su sigurni na putu do pobjede.

Početnu prednost Srbije od 2:0, Hrvatska je brzo preokrenula na krilima raspoloženog Manuela Štrleka. U uvodnih 10 minuta postigao pet pogodaka zahvaljujući čemu se naša reprezentacija odlijepila na +4 (7:3), a odličnu igru u 30. minuti završila sa sigurnih +6 (17:11). Otvaranje nastavka otišlo je na stranu Srbije, a Hrvatska je u desetak minuta zbila tek dva pogotka. No, za razliku od prvog poluvremena u drugom značajnu je ulogu na vratima odigrao povratnik u redove reprezentacije Filip Ivić. Srbija je smanjivala prednost, no Hrvatska je držala ritam i mirno privela susret kraju.

• U važnim momentima igre pokazali smo čvrstinu i znali smo što hoćemo, što je vrlo dobro, rekao je izbornik Červar nakon utakmice te dodao: Drago mi je da nakon Šega, koji je odlično branio u Beogradu, danas je to pokazao i Filip Ivić, što je vrlo ohrabrujuće, jer bez dva dobra golmana se ne može ništa.  Uvijek ponavljam, mi smo reprezentacija koja je uvijek tu.  Imamo šest vrlo bitnih igrača koji će zajedno s mlađima biti dobra reprezentacija i na Europskom prvenstvu možemo očekivati još bolji plasman.

Ivić se u reprezentaciju vrati nakon dvije godine i oporavka od teške ozljede ...
  • Hvala treneru i suigračima, meni je ova utakmica puno značila, a što je najvažnije, pobijedili smo. Pokazali smo dobru igru i na kraju se plasirali na Europsko prvenstvo, komentirao je Ivić.

Za ovo okupljanje učinio je osam izmjena u odnosu na SP u siječnju. Zbog ozljede izostao je Zlatko Horvat što je donijelo punu minutažu Josipu Božiću Pavletiću koji je to dobro iskoristio, a zabio je tri gola uz stopostotan učinak (3/3). Tri pogotka postigao je i Marko Mamić, dok je jedan više zabio kapetan Domagoj Duvnjak uz 4 asistencije. Strijelce je predvodio Manuel Štrlek s 8 pogodaka.

• Prvo poluvrijeme odigrali smo fenomenalno, drugo smo krenuli slabije, oni su smanjili i nije bilo lako igrati, ali uz ovakvu fantastičnu publiku, i Fiću na golu koji je bio odličan u drugom poluvremenu, zasluženo smo pobijedili. Sretni smo! Hvala navijačima mislim da je ovo za svakog igrača poseban doživljaj i da će mladim igračima biti poticaj za još bolji rad, jer ovo se ne događa često., komentirao je kapetan nacionalne vrste.

Kod Srbije najefikasniji su bili Miljan Pušica, Živan Pešić, Nemanja Ilić i Nemanja Zelenović s po tri pogotka.

U drugoj utakmici u skupini 2 rukometaši Švicarske su s uvjerljivih 36-22 (16-11) svladali Belgiju kao domaćini u Schaffhausenu.

Hrvatska je sa sedam bodova osigurala plasman na Europsko prvenstvo, a Švicarcima koji ih imaju šest, za to je dovoljan bod iz preostale dvije utakmice. Jednu će odigrati 12. lipnja kao domaćini u Zugu protiv Hrvatske, a četiri dana poslije će gostovati u Srbiji. Hrvatska će 16. lipnja u posljednjem dvoboju kvalifikacija ugostiti Belgiju u porečkoj dvorani Žatika.

Uz dvije prvoplasirane reprezentacije iz svih osam skupina, na završni turnir EP-a kojem će u siječnju sljedeće godine domaćini biti Austrija, Švedska i Norveška, plasirat će se i četiri najbolje trećeplasirane momčadi.

kval. EURO, skupina 2, 4. kolo: HRVATSKA – SRBIJA 27:34 (17:11)

HRVATSKA: Domagoj Duvnjak, Luka Stepančić, Ivan Vida, Filip Ivić, Igor Karačić, Josip Božić-Pavletić, Manuel Štrlek, Željko Musa, Marko Mamić, David Mandić, Halil Jaganjac, Jakov Vranković, Marin Šipić, Ivan Sršen, Marin Šego, Kristijan Bećiri

SRBIJA: Miljan Pušica, Vukasin Vorkapić, Mladen Krsmačić, Nikola Crnoglavac, Živan Pešić, Nemanja Ilić, Ivan Mošić, Vanja Ilić, Zoran Nikolić, Lazar Kukić, Nemanja Zelenović, Stevan Sretenović, Mijajlo Marsenić, Nemanja Živković, Vladimir Cupara, Dejan Milosavljev